ТЕХНИЧЕСКИ ДАННИ
Обща информация
Боята се състои от четири основни елемента. Това са пигменти, свързващи вещества, химически добавки и разтворители. Пигментите са под формата на прах. Придават на боята цвят, покритие, яркост и трайност. Придават на боята устойчивост срещу слепване, твърдост и устойчивост срещу външи намеси. Свързващите вещества задържат пигментите в едно, като по този начин излиза наяве цвета на боята. Химическите добавки се използват за подобряване качеството на боята. Например – устойчиви срещу мухъл. Разтворителите са летливи и когато се прилагат, имат за цел да не променят качествата на боята.Подготовката на повърхността преди нанасянето на боята е от първостепенно значение. Не трябва да се боядисват мръсни повърхности. Те трябва да се почистят добре от мръсотията. След като почистим повърхността за по-добро прилепване на боята и по- икономичното й използване, задължително трябва да грундираме повърхността. Има различни видове грунд за дървени метални и бетонови повърхности.
Цветовете
Цветовете са събрани в три основни групи Основни цветове: червено, синьо, жълто. Тези цветове не могат да се получат чрез използване на други цветове.Вторични цветове: оранжево, зелено, лилаво. Тези цветове могат да бъдат получени със смес от два основни цвята.От комбинацията на червеното и жълтото се получава оранжевото, от синьото и червеното се получава лилаво, а от синьо и жълто се получава зеленото.Третични цветове: тези цветове се получават от комбинирането на различни пропорции от основните и вторичните цветове. Има определени цветове, които се използват за определени помещения.Сивото се препоръчва за кухнята и трапезарията. Синьото и зеленото са подходящи за спалнята. Има много подходящи допълващи цветове. Например допълващите цветове на синьото са жълто, зелено и бяло. Светлите цветове като кремаво, бяло, светло синьо и зелено придават усещане за по-голямо пространство. Цветовете дават усещане за различни чувства у хората. Например бялото предизвиква чувство на компетентност у хората, жълтото придава топлина, кафявото напомня за земята, небесно синьото е цвета на морето и придава на хората чувство за прохлада. Влиянието, които оказват цветовете се разделят на две: физическо и естествено. Под физическо се има предвид, че имаме усещането, че пространството е малко или голямо, че е горещо или студено. Що се отнася до естественото, тук имаме усещане за свежест, изтънчен вид и модерно. Понякога цветовете се използват за отклоняване на вниманието от нежеланите места.
Бои на водна основа
Матови бои
Матовите бои на водна основа се наричат „Пластични бои“. Пластичните бои не са хлъзгави и не могат да се мият. Ето защо, честото избърсване на петната по стените може да доведе до загуба на цвят или да останат следи от петната. Матовите бои на водна основа на Полисан са : Натура матпласт, Примера мат – силикон.За таваните Ви препоръчваме нашите специални продукти – Елеганс екстра таван и Примера таван. Те са матови и на водна основа.
Полу-матови бои
Полу-матовите бои се наричан „сатенени“. Освен че притежават функцията идеално да покриват повърхностните дефекти, те могат да се използват и с декоративна цел – за повърхности коригирани с гипс.
Продукти на Полисан
Елеганс екстра полу-мат.
Бои на основата на разтворители
Боите, които се разреждат с разредител, са наричат „бои на основата на разтворители“. При нанасянето и съхненето на тези бои се образува миризма. Затова след боядисването са нужни няколко дни за проветряване, ако е възможно да се използва маска при нанасянето на такъв тип боя. Боите на основата на разтворители имат нужда от по-дълъг период за съхнене. Чистенето без помощта на химически разтворители, които имат вредни странични ефекти, не става лесно. Не се препоръчва за семейства, които имат деца или човек в семейството, страдащ от астма. Днес за боядисване на стените се предпочитат сатенените и пластичните бои, а тези на основата на разтворители се използват за боядисване на врати, прозорци и метални повърхности.
Значението на подготовката на повърхността
Златното правило при боядисване е подготовката на повърхността… За успешно боядисване повърхността трябва да е чиста, суха и твърда. Ако прочетете внимателно иструкциите за ползване на нашите продукти и обърнете внимание на нашите препоръки, това ще ви е достатъчно. Ако отделите достатъчно време за подготовката на повърхността, то вие ще забележите, че така боята стои по-красиво на стената и е по-дълготрайна.
Как се подготвя къщата
Премахнете вещите си.
Първото, което ще трябва да направите, е да осигурите пространство за стълбата, за да можете спокойно да я местите. Преместете всички мебели в средата на стаята или ги изнесете навън. Не забравяйте картините и висящите аксесоари от тавана!
Покриване…
Покрийте всички предмети или мебели с един стар чаршаф или с найлон. Уверете се, че сте ги покрили добре. За да предотвратите хлъзгане на покривката може да я прикрепите за земята с тиксо.
Контакти и абажури…
Следващата стъпка, която трябва да направите, е да махнете контактите. Заедно с контактите трябва да махнете и всички кабели. Ако ще боядисвате тавана, трябва да махнете абажура, а ако това е невъзможно, премахнете само капака на абажура и го покрийте с найлон.
Дръжките на вратите…
Дръжките на вратите задължително трябва да се махнат, защото защитното тиксо в тези случаи може да не бъде достатъчно.
Покриване на пода
Подът трябва да се покрие със стари чаршафи или найлон.
Почистване след боядисването
Ако сте прочели внимателно подготовката на дома за боядисване би трябвало на нямате много за чистене след махане на найлоните. Ако след всяко боядисване почиствате добре вашите четки и валяци, техния живот се удължава.
Винаги използвайте пластмасови ръкавици при работа с разредител. Никога не използвайте разредител при почистването на ръцете.
Боядисване на външна фасада
За разлика от вътрешното, външното боядисване изисква по-професионална работа. При външното боядисване за препоръчване е да се доверите на майстор. Имайте предвид, че метеорологичните условия навън могат да се отразят на работата с боята